Nordjysk GP

 

Oversigt over turneringer I sæsonen 2021/22:

18.09.2021: Aalborg

09.10.2021: Aars

23.10.2021: Frederikshavn

06.11.2021: Sæby

27.11.2021: Nørresundby

Den sidste turnering skulle have været i Skørping, men blev aflyst.

 Den samlede stilling ses nedenfor.

Enkeltresultater findes ved at vælge de enkelte turneringer ovenfor.

 

 

GP-points:   18.09 09.10 23.10 06.11 27.11    
. Klub: Aalborg Aars Fr.havn Sæby Nrsby Kor. Sum
Mesterklassen:                
Jørgen Jørgensen Nr.sundby 5 7 6 5,5 5,5 -5 24
Peter Mikkelsen Skørping 5 5 6,5   3,5   20
Niels Chr, Davidsen Skørping 4 2 3,5   4,5   14
Sune Kovshøj Aalborg 5 5         10
Børge Pedersen Nr.sundby     3 4,5 1   8,5
Jens Jørgen Christiansen Nr.sundby 2,5     5,5     8
Benny Grønhøj Aars   3,5 3       6,5
Per Andreasen Nr.sundby         6   6
Kamen Kalinov Aalborg 1,5   4       5,5
Edgar Andres P Becerra Aalborg 4,5           4,5
Tommy Nielsen Nr.sundby       4     4
Mogens Nielsen Aars   2,5         2,5
Heine Svane  Holstebro   2,5         2,5
Jacob Würts Aalborg 0,5           0,5
                 
1. klasse (1600-1899)                
Claus Christensen Nr.sundby 3,5 4,5 5 5,5 4 -3,5 19
Johann Stanislaus Aalborg 5,5 0,5 5,5 2,5 2,5 -0,5 16
Ricardo Aramburu Aalborg 5,5   4   6   15,5
Arne Dan Fjordside Aalborg 4,5 4     7   15,5
Ture Jungberg Nielsen Aalborg     6 6     12
Knud Poulsen Syddjurs   6,5         6,5
Jens Chr. Jensen Sæby     1 4 1,5   6,5
Hugo Falberg Aalborg 4     2     6
Allan Westenborg Syddjurs   5,5         5,5
Johan Fischer DSA 4,5           4,5
Andreas Kinch Esbjerg 4,5           4,5
Mads Overmark Enkeltmed 4           4
Ole Rysgaard Madsen Nr.sundby         3,5   3,5
Lars Nielsen Nr.sundby 3           3
Christian Gottschalck Nr.sundby 2,5           2,5
Esben Munch Sæby     1 0     1
Henning Larsen Aars 0           0
                 
2. klasse (1300-1599)                
Lars Lytzen Aalborg 5 5 3,5 2,5 3,5 -2,5 17
Pia Nielsen Nr.sundby 3   5   4   12
Duncan MacLaurin Sæby     4 4,5     8,5
Jens Riis Sæby 3,5 2 1,5       7
Noa Sinding Syddjurs   6         6
Daniel Aastrup   4,5           4,5
Michael Bohnstedt Nr.sundby         4   4
Jan Løhr Norge     4       4
Christian Lund Krarup DSA 3,5           3,5
Jonas Bendtsen Aalborg 3           3
Aage Andersen Aars   3         3
Jens Chr. Hæsum Sæby       2,5     2,5
Bent H Christensen Nr.sundby         2   2
Kim Pors Aalborg 2           2
Mustafa Abdul Mutalib DSA     2       2
Per Jacobsen Aalborg 1,5           1,5
Bent Kiel Jensen Nr.sundby   1,5         1,5
Patrick Grønhøj Aars   1         1
Jens Hardy Pedersen Fr.havn     0       0
                 
3. klasse (under 1300)                
Jens Ole van de Weerd Aalborg 3 3,5 6 4 6 -3 19,5
Aksel Vassard Jensen Aalborg 5,5   4,5 4 4   18
Julius Hjørnet Fr.havn     3,5 5 5   13,5
Peter Duun Kristensen Fr.havn 3 2 4,5 3 2 -2 12,5
Thorkild Hjørnet Fr.havn     3 4 2,5   9,5
Emil Dahlin Aalborg     4   4   8
Hamza Alomari Fr.havn     3 3,5     6,5
Lennart Loth Skørping   2   3     5
Kim Møller Larsen  Aalborg 4           4
Emil Dahlin Aalborg   3,5         3,5
Birgit Sivertsen Aalborg   3         3
Gunner Poulsen Tranum   3         3
Per Christensen Sæby 1     1     2
Mads Andersen Nr.sundby         1   1
Kim Nielsen Fr.havn     1       1
Pætur Egholm Fr.havn       0,5     0,5
                 
Points i alt   112 84 98 77 83   454
                 
Deltagere i alt   32 24 27 22 22   127
Præmier i Nordjysk Grand Prix 2021/22  
       
       
       
Mesterklassen 1  Jørgen Jørgensen 1.000
  2  Peter Mikkelsen 500
1. klasse 1  Claus Christensen 500
  2  Johann Stanislaus 250
2. klasse 1  Lars Lytzen 500
  2  Pia Nielsen 250
3. klasse 1  Jens Ole van de Weerd 500
  2  Aksel Vassard Jensen 250