Nordjysk GP

I sæsonen 2018/19 er der indtil videre planlagt følgende turneringer:

15. september Aalborg

29. september Aars

3. november Sæby

24. november Nørresundby

I sæsonen 2017/18 er der spillet følgende turneringer:

9. september Aalborg

7. oktober Aars

21. oktober Frederikshavn

4. november Sæby

25. november Nørresundby

2. december Jetsmark

10. februar Hjallerup

17. marts Skørping

Enkeltresultater ses ved at klikke på den enkelte turnering.

Opgørelse over opnåede GP-points findes i nedenstående skema.

Med 8 turneringer i alt tæller kun de 6 bedste resultater med i slutstillingen.

Spillerne er inddelt i klasser efter deres ratingtal ved indtræden i turneringen.

GP-points:   09.09 07.10 21.10 04.11 25.11 02.12 10.02 17.03    
Navn: Klub: Aalborg Aars Fr.havn Sæby Nrsby Jetsmark Hjallerup Skørping Kor. Sum
                       
Mesterklassen:                      
Peter Mikkelsen Skørping 3,5 6     5 2,5 6 5,5   28,5
Jens Jørgen Christiansen Nr.sundby   4 5,5 4 3   4,5 1,5   22,5
Per Andreasen Nr.sundby       6,5 5,5   6     18
Børge Pedersen Nr.sundby 3,5 3,5 4,5 2 1,5     2   17
Bent Sørensen Nr.sundby 2,5 4     4 3,5       14
Bjarne Hansen Enkeltm. 7       5,5         12,5
Niels Chr. Davidsen Skørping 3,5           5     8,5
Bjarne Sønderstrup Aalborg   1,5   3       3   7,5
Allan Stig Rasmussen Jetsmark           7       7
Henning Lau Rasmussen Jetsmark   5,5       1       6,5
Palle Rødkjær Bank 1968               5,5   5,5
Jean-Philippe Miqueu 1968               5,5   5,5
Rasmus Thøgersen Jetsmark           5,5       5,5
Jesper Thybo Jetsmark           5,5       5,5
Ivar de Hoogt Aalborg       4,5           4,5
Adesh Easwaralingam Fredericia               4   4
Jacob Würtz Aalborg       4           4
Jørgen Jørgensen Nr.sundby               3,5   3,5
Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev               3   3
John Nyholm Hansen Aalborg 3                 3
Niels Pedersen AarsNibe   2,5               2,5
Christian Grubert Jetsmark           2       2
Ole Rysgaard Madsen Nr.sundby 1                 1
                       
1. klasse (1600-1899)                      
Christian Gottschalck Nr.sundby 4 5 3 6,5 3,5     5   27
Henning Larsen AarsNibe 5 3,5 1,5 1,5 3,5 5,5 1 3,5 -2,5 22,5
Kurt Finn Pedersen Aalborg 5,5 1,5   4,5 4 5       20,5
Jørgen M Jensen Fr.havn 3 6 4   4 1 2     20
Hugo Falberg Aalborg   4,5 3 2,5     2,5 2,5   15
Niels Jacobsen Nr.sundby 4 3,5 2,5 4           14
Arne Dan Fjordside Aalborg   3,5   5,5 3     1,5   13,5
Carl Johan Andersen Aalborg 4 1   3           8
Rasmus Thor Kristiansen Skørping               7   7
Søren Thomsen AarsNibe   6               6
Hans Peter Rasmussen Aalborg               5,5   5,5
Knud Poulsen Syddjurs   5,5               5,5
Janith Easwaralingam Fredericia               5   5
Lars Nielsen Nr.sundby         5         5
Søren Dalgaard Christensen Syddjurs   5               5
Mads Overmark Enkeltmed   4 1           5
Søren Hauge Skørping               3   3
Carsten Espensen AarsNibe   2,5               2,5
Kjeld Johansen AarsNibe   1,5               1,5
Per Visti Andersen Sæby             1     1
Jonas Bilstrup Skørping               0,5   0,5
Arne Hove Nr.sundby         0,5         0,5
                       
2. klasse (1300-1599)                      
Eivind Christiansen Sæby   6 2,5 6 4 4,5 2,5     25,5
Jesper Dahl Hansen Aalborg   1,5   5 5 5 3,5 4   24
Jens Riis Sæby   2,5 2,5   4 4 6 5   24
Aage Kristian Andersen AarsNibe 3 2,5 6 2,5 3     3   20
Ture Jungberg Nielsen Aalborg 1,5   2,5       3 4   11
Allan Badsbjerg Nr.sundby           3 3,5 2   8,5
Mirsad Haurdic Fr.havn 7                 7
Jens Hardy Pedersen Fr.havn     3 3,5           6,5
Claus Christensen Enkeltmed       1,5   5     6,5
Jesper Chr Pedersen Hjallerup     4 1 0   1     6
Aage Langballe Sørensen Aalborg         5,5         5,5
Per Jacobsen Aalborg 2           3,5     5,5
Arne Valsted Hjallerup             4     4
Lasse Svendsen Nr.sundby         3,5         3,5
Philip Uhre Knudsen Silkeborg               2,5   2,5
Klaus Nielsen Tranum   1,5               1,5
                       
3. klasse (under 1300)                      
Lars Erik Lytzen Aalborg 5 4 4,5 4 4,5 3,5 5 2,5 -6 27
Jens Ole v.d. Weerd Aalborg 3 5 5 4,5 3 2,5 3,5 1 -3,5 24
Gunner Poulsen Tranum 5 3 4 3,5 3,5 2,5 2 2,5 -4,5 21,5
Peter Lindegaard Fr.havn 3,5 3,5 4 2,5 4,5 2 3   -2 21
Peter Duun Kristensen Nr.sundby 2 4 2 3,5 3 3 2 5 -4 20,5
Svend Aage Sørensen Nr.sundby 3 2 1 3,5 4 1 3 5 -2 20,5
Pia Nielsen Nr.sundby 3,5 3,5 5 3,5 2   2 1 -1 19,5
Bent H Christensen Nr.sundby 3,5 3   2,5 4,5   3     16,5
Jens Chr. Hæsum Sæby   3 3 3 4,5         13,5
Nicolai Brohus Sæby     2,5 4     5     11,5
Lars Jørgensen Skørping               5,5   5,5
Søren Rud Ottesen Silkeborg             5,5     5,5
Kent Uhre Knudsen Silkeborg               5   5
Uffe Kristensen Aalborg             4,5     4,5
Kristine Boye Sten Jetsmark           4,5       4,5
Frank S Pedersen Fr.havn     4,5             4,5
Martin Drastrup Hjallerup             3,5     3,5
Kim Sørensen Fr.havn 3,5                 3,5
Rune Nielsen Nr.sundby             3     3
William Højsholt Jetsmark           3       3
Jan Nielsen AarsNibe   3               3
Kasper Lindvig Aalborg 3                 3
Børge Bertelsen AarsNibe         1,5     1,5   3
Bent K Nielsen Skørping               2,5   2,5
Knud Ravnsborg ingen         2,5         2,5
Nataniel Bernth S Hansen AarsNibe   2               2
Per Christensen Sæby       0           0
                       
Points i alt   98 126 84 105 112 77 105 119   826
                       
Deltagere i alt   27 36 24 30 31 22 30 34   234